فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
Image result for ‫متوکل عباسی‬‎
در سال ۲۴۷هـ.ق در شب چهارشنبه متوکّل عبّاسی ، به دستور فرزندش به قتل رسید. مدّت خلافت او ۱۴سال و ده ماه و عمر او ۴۱سال بود.                                                                            توضیح المقاصد ص۲۶
متوکل بعد از واثق ، در ۲۳۲هـ.ق به خلافت نشست. در ایّام او لهو و لعب و طرب، مخصوصاً در مجلس او بسیار بود. او مردی خبیث السیره بود و چنانچه امیر المؤمنین علیه السلام فرموده بود، کافر ترین آل عباس بود.
 مناقب آل‌ابی‌طالب علیهم‌السلام ج۲ ص۳۱۱  ؛  بحار الأنوار ج۴۱ ص۳۲۲
عمرو_بن_فرج را والی مدینه و مکه کرد، و او به مردم دستور داده بود که کسی به آل_ابی_طالب علیه‌السلام احسان نکند، و اگر کسی کوچکترین احسانی کند سخت عقوبت خواهد شد، به حدی کار بر علویّین تنگ شده بود که لباس‌های زنان علویّه کهنه و پاره شده بود و پیراهن سالمی را برای نماز به نوبت می‌پوشیدند ، و نخ ریسی می کردند، تا متوکّل به درک واصل شد.
 الکنی و الألقاب ج۳ ص۱۴۴  ؛  مقاتل الطالبین ص۳۹۶
از اعمال زشت و پست متوکّل این بود که همیشه و در همه جا امیرالمومنین علیه السلام را به بدی یاد می کرد، و به آن حضرت جسارت می کرد. او چندین بار قبر مبارک حضرت سیدالشهداء علیه السلام را خراب کرد، ولی دوباره بنا شد. متوکّل در راه زیارت آن حضرت دست قطع می کرد و زوّار را می کشت. تا جایی که تعداد کشتگان را ۷۰هزار نفر نقل کرده اند.
 رسالهٔ فیروزیّه (میرزا عبد الله افندی رَحِمَهُ الله)
در زمان معاصر هم بعد از سقوط حاکم ظالم عراق صدام ملعون و حرکت شیعیان به سمت کربلا ی معلّی برای زیارت، جمعی از زائرین به طُرُق مختلف در مسیر به شهادت رسیدند.
به خاطر جسارت هایی که متوکّل در مجلسی به امیرالمؤمنین علیه السلام کرد، منتصر پسرش در شب چهارشنبه سوّم یا چهارم ماه شوال چند نفر از غلام های خاص پدر را مأمور کشتن وی کرد، و آن ها در حالی که متوکّل مشغول شرب_خمر بود، خونش را ریختند و به درکات جحیم شتافت.
در همان روزی که متوکّل به دستور پسرش منتصر کشته شد مردم با او در قصر معروف جعفری بیعت کردند.
منتصر مردی به ظاهر رئوف و مهربان بر اهل_بیت پیامبر صلّی الله علیه و آله بود، و بر عکس پدر خود به آل ابی طالب علیه السلام احسان می کرد و به هیچ وجه متعرض ایشان نمی گشت.
او زیارت اباعبدالله علیه السلام را آزاد کرد و مانع احدی نشد، و دستور داد فدک را به اولاد امام_حسن و امام_حسین علیهماالسلام رد کنند، و اوقاف آل ابی طالب علیه السلام را آزاد کرد و دستور داد کسی متعرض شیعیان علی علیه السلام نشود.
همچنین برای علویّین و علویّات مدینه اموالی فرستاد تا در میانشان تقسیم شود. او در روز ۲۵ربیع الأوّل سال ۲۴۸هـ.ق بیمار شد و در پنجم ربیع الثانی هنگام عصر در گذشت و مدّت خلافتش شش ماه بود.
گفته شده که او مسموم شد به زهری که در شاخ حجامت ریخته بودند.
منبع:
 تتمة المنتهی ص
۳۲۲
طبقه بندی:
برچسب ها: متوکل عباسی جنایات قتل،

تاریخ : چهارشنبه 7 تیر 1396 | 09:14 ب.ظ | نویسنده : مهدی ناظمی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • ندای معلم