تبلیغات
عید رضوان - بابیّت و بهائیّت، فرزندان ناخلف شیخیه

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

فرقه شیخیه، براساس تعالیم عالم شیعی، شیخ احمد احسائی، در نیمه اول قرن سیزدهم به وجود آمد . پیروان این فرقه مجموعا از مردم بصره، حله، کربلا، قطیف، بحرین و بعضی از شهرهای ایران بودند . (1)

اساس این مذهب، مبتنی بر ترکیب «تعبیرات فلسفی قدیم » متاثر از آثار سهروردی با اخبار آل محمد (9) است. (2)

شیخ احسایی (مؤسس این فرقه) در سال 1186 ه . ق، مقارن با آشوب‌های ناشی از حملات عبدالعزیز حاکم سعودی به «احساء»، به کربلا و نجف مهاجرت کرد و در درس عالمانی چون سیدمهدی بحرالعلوم و آقامحمدباقر وحید بهبهانی، حضور یافت و مورد توجه آنان قرار گرفت.


وی درمدمت اقامت در عتبات، اجازه‌های متعدد روایی، از مشاهیر عالمان دریافت کرد. حسین علی محفوظ مجموعه‌ای از این اجازه‌ها را- که حاوی آگاهی‌های سودمند رجالی است- جداگانه انتشار داده است. یکی از کسانی که به احسایی، اجازه روایت داده است، شیخ جعفر کاشف الغطا است. او براساس دو اثری که از احسایی، در فقه وعقاید دیده بود، مقام علمی وی را در اجازه‌اش ستوده است. (3)

دیگر مشایخ اجازه احسایی عبارت‌اند از: سیدمهدی بحرالعلوم، میرزا محمدمهدی شهرستانی، آقا سید علی طباطبایی (معروف به صاحب ریاض)، شیخ احمد بحرانی دهستانی، شیخ موسی فرزند شیخ جعفر کاشف الغطاء، شیخ حسین آل عصفور و برادر او شیخ احمد . (4)

آموزه های ویژۀ شیخ احمد، مثل  ادعای رکن رابع بودن یا واسطه‌گری میان امام زمان () و مردم، علاوه بر انشعاب داخلی فرقه، مهمترین زمینه ساز پیدایش دو فرقه منحرف «بابیّت» و «بهائیّت» نیز گردید.

دو تفاوت مهم بابیّت و بهائیّت با شیخیه که سبب پرده دری‌های فراوانی در بابیت و بهائیت شد؛ یکی نسخ اسلام و قرآن بود و دیگری اعلام مهدویّت و نبوّت به همراه رونمایی از شریعت و کتاب جدید.

شیخیه مدعی واسطه‌گری میان امام زمان () با مردم شد؛ لیکن از مهدویّت و نبوّت یا نسخ اسلام سخن نگفت، آنها خود را از بدنه تشیع جدا نساختند؛ ولی بابیّت در قدم نخست گردهمایی بدشت را تدارک دید و با الگوگیری از جریان‌های فکری پیش از خود، علی رغم ادعای بابیّت، از نسخ اسلام سخن گفت و با نهی از  شریعت‌گرایی، پیروانش را به اباحه گری و شریعت گریزی فرا خواند. در گام دوم برای جذب مخاطب، از آیینی رونمایی کرد که محرک امیال شهوانی انسان باشد. با اعدام سیدعلی محمد شیرازی و ناکامی جریان بابیّت، میرزا حسین‌علی نوری پا را از بابیّت و مهدویّت فراتر گذاشت و با ادعای نبوّت، خودنمایی کرد و راه مرشد خود را در راستای اهداف از پیش تعیین شده اربابان خود، ادامه داد.

بر این اساس بابیّت و بهائیّت در همه ادعاها و آموزه‌های خود تنها از مسلک شیخیه الگو نگرفتند؛ بلکه برای دستیابی به اهداف خود، جسارت بیشتری نسبت شیخ احمد احسایی و سید کاظم رشتی از خود نشان دادند و از جریان‌هایی همچون اسماعیلیّه، حروفیّه و مشعشعیّه و …تقلید کردند.

پینوشت

[1]. ر . ک: معجم الفرق الاسلامیه، شریف یحیی الامین، ص 149 .

[2]. فرهنگ فرقه های اسلامی، دکتر محمد جواد مشکور، با مقدمه و توضیحات، کاظم مدیرشانه چی، ص 266 .

[3].  دائرة المعارف بزرگ اسلامی، ج 6،ص 663 به نقل از: اجازات الشیخ احمد الاحسایی، حسین علی محفوظ، صص 37- 40، نجف، 1390 ق/1971 م.

[4]. همان، به نقل از: انوار البدرین، علی بحرانی، به کوشش محمد علی طبسی، نجف، 1377 ه ق، ص 406- 407; «چند اجازه » ، احمد احسایی، ص 1 و 2، 7; دلیل المتحیرین، سید کاظم رشتی، صص 51- 55.
طبقه بندی: بهائیت، بابیه و أزلیه، شیخیه،
برچسب ها: شیخیه، عقابد، بهائیت، تفاوت ها، اجازه احسائی،

تاریخ : پنجشنبه 15 تیر 1396 | 05:30 ب.ظ | نویسنده : مهدی ناظمی | نظرات
زیارت و ساختن بنا بر قبور
استدلال به لوح حضرت فاطمه (سلام الله علیها)
اوصاف ده گانه سخن در کلام الهی
لزوم تجدید ارسال نبی از نگاه بهائیت
انار بهشتی
بهائیت و شرک به خدا
پیروان احمد الحسن خواب را حجّت می‌دانند یا خیر؟
ادعایی بی دلیل از طرف انصار احمد الحسن
لزوم وجود ولایت فقیه
رؤیا به تنهایی دلیل حقانیت نیست !
صوفیان بی صفا نمی خواهیم
مبارزۀ فرقه ها با استقلال کشور
تقلید اتباع یمانی از بهائیت
ادعاهای باب
بهاییان وطن فروش
علت حلال بودن شراب در مسیحیت؟
توجیهاتی در مورد گذاشتن سبیل در فرقه های صوفیه
راز موفقیت زوجها
مستبصرین چه میگویند؟1
لزوم تجدید پیامبر در هر هزار سال
امامان معصوم هستند
تلاش بهائیت برای گسترش جنبش دختران خیابان انقلاب
فرقۀ احمد الحسن یمانی و نماد ستارۀ شش‌پر
سیب
خواص نعناع برای سلامتی
آویشن
بهائیت و ادعای وحدت آفرینی
دلیلی که مدعا را رد می کند!
مبارزه احمد الحسن بصری، با دستور قرآن
دروغ بزرگ احمد الحسن بصری
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • ندای معلم