تبلیغات
عید رضوان - مقدس اردبیلی(ره) عرض اندام نکرد!

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
Allama Mohaghegh Ardebili.jpg

شیخ بهایی (5) در زمان شاه عباس، شیخ الاسلام ایران بود. قبر ایشان در حرم مشهد است. سر قبرش بروید و فاتحه ای بخوانید. سه عالم مشهور در مشهد هستند که خیلی ها متوجه نیستند. ما هر وقت به مشهد می رویم مقیدیم که سر مزار آنها برویم.

یکی از آن علما شیخ بهایی (5) است که قبرش در خود حرم است. سر قبر او بروید و دعا بخوانید و قرآن بخوانید. بعضی از علما هم آنجا دفن هستند . یکی شیخ حر عاملی(5) در گوشه صحن اسماعیل طلایی در زیر زمین است. عالم دیگر شیخ طبرسی(5) است. آیت الله نخودکی (5) هم در گوشه صحن اسماعیل طلایی است که غالبا به آنجا می روند و دعا می خوانند.


شیخ بهایی (5) با شاه عباس یک سفری مشرف می شوند به نجف، در آنجا بین شیخ بهایی (5) و مقدس اردبیلی(5) سر موضوعی مباحثه می شود، شاه عباس هم نشسته و نگاه می کرد. در آن جلسه با اینکه حق به جانب مقدس اردبیلی(5) بود ، اما مقدس حق را به شیخ بهایی(5) می دهد و جلوی شاه عباس عرض اندام نکرد که من مثلا ... بحثی نمی شود و مجلس به نفع شیخ بهایی(5) تمام می‌شود.

فردای آن روز، مقدس اردبیلی(5) تو کوچه با شیخ بهایی(5) روبرو می شود و به شیخ بهایی(5) می فرماید: آن مطلبی که شما دیشب فرمودید ، به این دلیل و به این دلیل و به این دلیل اینطور نیست و اینطور هست که من می گویم. شیخ بهایی(ره) فرمود: چرا دیشب این را نفرمودید؟ مقدس می گوید: دیشب می توانستم بگویم ولی چون شما شیخ الاسلام ایران هستی و پیش شاه محترمی، اگر من می گفتم، شما پیش شاه کوچک می شدید و این به ضرر اسلام بود.

حاضر شده بود خودش را خرد کند تا شیخ بهایی(5) کوچک نشود. این ها درس اخلاق است. برای طلبه ها این چیز ها خیلی خوب است. عیب کار ما این است که وقتی انسان استاد اخلاق نبیند و نفسش تربیت نشده باشد، به این چیزها اهمیت نمی دهد.

  مقدس اردبیلی(5) عالم مهمی بود. قبرش در نجف است. وقتی می خواهید به حرم مشرف شوید، دست چپ مقدس اردبیلی(5) و دست راست علامه حلی (5). مثل دو تا دربان این طرف و آن طرف درِ حرم هستند. ان شالله اگر مشرف شدید ، سر مزار این دو عالم فاتحه ای بخوانید.
طبقه بندی: شخصیت شناسی،
برچسب ها: مقدس اردبیلی، مشهد، شیخ بهائی، شاه عباس، شیخ الاسلام،

تاریخ : پنجشنبه 22 تیر 1396 | 05:23 ب.ظ | نویسنده : مهدی ناظمی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • ندای معلم