تبلیغات
عید رضوان - شیعه کیست؟

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
جمعیت مسلمانان شیعه
در صدر اسلام به پیروان پیامبر می گفتند : شیعه رسول الله (صلی الله علیه و آله)، بعد از شهادت آنحضرت به یاران مولا علی (علیه السلام) گفتند: شیعۀ علی؛ چون خود صحابه می دانستند جانشین واقعی حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) مولا علی (علیه السلام) است.
شیعه در لغت یعنی یاران و پیروان و تابعین یك نفر یا چند نفر و در اصطلاح به افرادی گفته می شود که از امام علی (علیه السلام) پیروی كرده و آن حضرت را خلیفه بلا فصل پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می دانستند. بر این اساس شیعه دو معنی عام و خاص دارد. معنی عام آن به عموم پیروان علی بن ابی طالب (علیه السلام) و معتقدین به خلافت و زمامداری بلا فصل آن بزرگوار بعد از پیغمبر خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) گفته می شود و شیعه به این معنی در طول تاریخ و با گذشت ایام به گروه ها و شعبه های متعدد تقسیم شد مثل شیعه زیدی، شیعه اسماعیلی و دیگر فرق و گروه ها.
اما شیعه به معنی خاص به افرادی اطلاق می شود كه علاوه بر این كه به امامت و جانشینی بلافصل امام علی (علیه السلام) بعد از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله) اعتقاد دارند به امامت یازده فرزند آن حضرت نیز معتقد هستند و به این گروه شیعه اثنی عشری، امامیه، جعفری مذهب نیز اطلاق می شود.
پیدایش شیعه و اطلاق این نام به گروهی خاص (پیروان علی (علیه السلام)طبق روایات و گزارشات تاریخی به دوران زندگی و حیات حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) بر می گردد.طبقه بندی: عقاید،
برچسب ها: شیعه، پیامبر، علی، لغت، اصطلاح، پیروان،

تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 | 08:11 ق.ظ | نویسنده : مهدی ناظمی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • ندای معلم